HOME

Amerigo Vespucci

Danas ćemo pričati o istoriji broda Amerigo Vespucci. Ovaj brod je napravljen 1931. po projektu pukovnika Frančeska Rotundija u brodogradilištu Casella Mare di Sabia, blizu Napulja. Od početka je bio namenjen školovanju kadeta italijanske ratne mornarice i studenata koji se školuju za oficire ratne mornarice.
Ovo je jedrenjak sa tri jarbola. Prvi jarbol je triketo, veliki se zove maestra i zadnji se zove mezzano. Takođe imamo i horizontalni jarbol koji se zove bum presso, njegova je uloga da povezuje sva jedra na brodu.
Karakteristično za ovaj broda je da se svaka manipulacija jedrima obavlja ručno. To radi posada zajedno sa kadetima akademije. Što se tiče stalne posade njih je 280 članova, a kadeta ima oko 150 tako da na brodu imamo do 430 ljudi.
Dužina broda je 100 metara. Visina boka broda je 7,5 metara, a visina velikog jarbola, koji se zove maestra, je 54 metra.
Ovaj brod takođe ima i motor koji ga pokreće. Brzina koju može da postigne je 10 čvorova. Ako ga pokreću jedra može da postigne i 13 do 14 čvorova.
Ovaj brod ima dva komandna mosta. Prednji i zadnji most. Prednji komandni most se koristi kada brod ide na motorni pogon, a zadnji kada plovimo na jedra. Sa ovog mesta oficir koji je zadužen za navigaciju, može da drži pod kontrolom situaciju ispred broda, u slučaju kada je ispred broda drugi brod ili bilo kakva prepreka i situaciju sa jedrima, da bi se bolje manevrisalo brodom kako bi se najbolje iskoristio vetar za jedrenje.
Ovo mesto je veoma bitno za jedrenje.
Ovo je kormilo, hidraulično kormilo, a ovo je klasično krmilo. Ono je veliko i sastiji se od četiri velika kormila. Sistem kormila je direktno povezan sa listom kormila. Inače zbog toga se ovo kormilo zove i sigurnosno kormilo. Da bi se njime upravljalo potrebno je osam mornara. Četiri sa jedne i četiri sa druge strane, jer ga je veoma teško za pokretati, tu je i veoma bitan trening kadeta.
Ovo je pramac broda, odnosno prednja paluba i ovde vidimo horizontalni jarbol bum presso,  on je dug oko 20 metara. Sa desne strane broda vidimo sidro. Način na koji se koristi ovo sidro je veoma star. Star je oko 800 godina. Težina sidra je oko 4 tone. Karakteristika ovog broda, i to ga razlikuje od drugih, je u tome što se kod drugih brodova sidreni lanac uvlači u trup broda. Kod ovog broda je sve spolja. A i sama manipulacija sidrom je spoljna kako pri obaranju tako i pri podizanju sidra.
Ovo je trinketo jarbol, prednji jarbol na brodu, a ovo je pacijenca jarbola kao i na svim jarbolima. Ovo mesto se zove pacijenca i ovde su svi konopi za podizanje i suštanje jedara. Ovakvo mesto postoji za svaki jarbol, a trenutno smo kod mezano jarbola.
Još jedna specifičnost ovog broda je da su svi konopi koji se koriste na brodu, čak i ovi kojima se podižu i spuštaju jedra od biljnih materijala. Takođe su i jedra od prirodnih materijala. Istkana od vlakana konoplje i manile. Zato su veoma lepa, tradicionalna, ali teška za manipulaciju pri jedrenju.
O krstarenjima možemo reći da je brod 2001 i 2002 bio na putovanju oko sveta. Posetili smo Australiju i Novi Zeland i učestvovali na America kup, a obišli i druga mesta po svetu.
Svake godine brod kreće u plovidbu za obuku kadeta Ratne mornarice i destinacije do kojih se ide su najrazličitije. Amerika, Španija, istočna hemisfera, praktično svako mesto je dostupno ovakvom brodu za vreme školske plovidbe za obuku kadeta.

HOME